Bruin blauw en ...zwart?

Alles op OFF TOPIC gebied

Moderator: RT_Patrick

Gesloten
Sander M

Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door Sander M »

Mijn vraag heeft geen ruk met motoren te maken, maar er is zoveel elektrotechnische kennis aanwezig op dit forum....

Bij een verbouwing in huis kom ik een buisje tegen met een bruine, blauwe en zwarte draad. Vermoedelijk is zwart aan aarde gelegd, ik wil dat echter zeker weten. Hoe kan ik dat testen? De draad is niet terug te volgen, de stoppenkast open maken zie ik niet zitten. Ik heb wel een multimeter. Iemand een sugestie?

Bij voorbaat dank, Sander
Cowcatcher
Berichten: 76
Lid geworden op: 31 jul 2012, 12:40
Type: Overig R-serie
Land: nederland
Woonplaats of omgeving: Nijkerk
Locatie: Appel

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door Cowcatcher »

wellicht dat dit je verder helpt.

http://www.vragenhelpdesk.nl/elektra/wa ... -nieuw-866

[groet]
Han
Gebruikersavatar
HenkvanR
Berichten: 389
Lid geworden op: 15 jun 2009, 09:53
Type: Ik heb geen motor (meer)
Land: Nederland
Woonplaats of omgeving: Apeldoorn
Locatie: Apeldoorn

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door HenkvanR »

Normaal gesproken is zwart een schakel draad die naar een schakelaar loopt.

Verstuurd van mijn V370 aan alle forumleden
[groet]
HenkvanR -1200-
Gebruikersavatar
Snellecees
Berichten: 301
Lid geworden op: 20 nov 2011, 21:36
Type: R1200RT
Bijz: en een 33 jaar oude BMW R100rt
Land: NL
Woonplaats of omgeving: Breda

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door Snellecees »

Bruin is fase draad, blauw is nul draad, zwart is schakeldraad, draad van schakelaar naar lamp en geel/groen is aarddraad. Als de zwarte draad aan aarde zit heeft er iemand enorm geprutst.


Succes,
Cees
J vd B te V

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door J vd B te V »

Ik volg dit topic met gekromde tenen.
Als ik in de buurt had gewoond, was ik 123 naar je toe gekomen. Dit kan levensgevaarlijk zijn....Helaas woon ik te ver weg en moet bovendien werken in het weekend.
Maar als de zwarte draad aan aarde ligt dan zal de aardlekschakelaar uitvallen zodra je iets aansluit.
Tenzij je geen aardlekschakelaar hebt.....:shock:
Sander M

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door Sander M »

J vd B, maak je geen zorgen. Er is niets op aan gesloten. En als ik er niet uit kom, wordt 't geïsoleerd weg gewerkt. Ik vermoed dat iemand ooit een tekort aan groen/geel had en dan maar zwart heeft gepakt. En dat wilde ik graag testen.

Mvgr Sander
J vd B te V

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door J vd B te V »

Zeg maar Jan hoor.
Je kunt de zwarte en de bruine draad ook even (voozichtig!!!!) even tegen elkaar houden als er spanning op bruin staat.
Als de zekering er uit klapt of de aardlekschakelaar dan weet je dat de zwarte inderdaad aan aarde ligt.
Als ik ergens een karwei moet maken en niet weet welke groep het is maak ik zo ook altijd even kortsluiting. Want dan klapt de zekering. En dan weet ik zeker dat ik veilig bezig ben. Suc6
Sander M

Re: Bruin blauw en ...zwart?

Ongelezen bericht door Sander M »

Bruin is inderdaad fase en blauw is nul, dat klopt wel. Dank voor de info Jan!

Wil je een advertentievrije ervaring? Registreer of log in en geniet van een advertentie-vrije omgeving!

Gesloten
  • Vergelijkbare Onderwerpen
    Reacties
    Weergaves
    Laatste bericht

Terug naar “RT Café”