Wullum schreef: 22 sep 2020, 23:02
Op zich prima, gedraagt zich als die in de pedaalemmer.
Die vergelijking mis ik even...?
De standaard elektronische cruisecontrol op de R 1200 RT werkt vanaf 50 km/uur. Op m'n 1200RT uit 2008 lukt het eigenlijk niet goed om het toerental constant te houden tot zo'n km of 80 aan toe. De elektronica geeft gas tot de gewenste ingestelde snelheid. Zodra die echter bereikt is, wordt iets gas teruggenomen waardoor ook de snelheid iets terugloopt.Vervolgens merkt de cruisecontrol die vermindering om weer een tikje gas bij te geven. Dat rijdt niet heel comfortabel en ik lees op het forum dat meer mensen zich daaraan storen. Het zou aan het KFR liggen, maar dat is natuurlijk onzin. Elke cilinder is voorzien van twee bougies om dat KFR te vermijden en met de hand kunnen zelfs zeer lage snelheden prima constant aangehouden worden. Voordeel van de standaard cruisecontrol is wel dat de ingestelde snelheid ongeacht de wind of hoogteverschil min of meer gehandhaafd blijft. Vanaf 80 km/uur werkt deze cruisecontrol wel gelijkmatig, waarmee een hoog gemiddelde vanuit een laag verbruik bereikt wordt.
De mechanische cruisecontrol ken ik nog van mijn oude R80, die zijn leven als politiemotor begon. Het toerental blijft na het aandraaien van de frictieschroef op het gas ook bij lage snelheden redelijk constant, al loopt de snelheid wel terug bij wind tegen of heuveltje op. Van het naar de ingestelde snelheid lopen om dan weer iets terug te zakken, waarna het probleem zich herhaalt, heeft zo'n mechanische cruisecontrol geen last.
'Elk voordeel hep z'n nadeel' lijkt hier ook opgeld te doen.
Ik heb dan ook kort overwogen om beide te gebruiken, maar als ik het gebruik van de cruisecontrol in de praktijk bekijk, dan blijkt die meer boven dan onder de 80 km/uur gebruikt te worden. In een lange bebouwde kom met wellicht flitscamera's - denk aan een lintdorp als Loosdrecht - zet ik de cruisecontrol bij uitzondering wel eens aan aan om bonnen te vermijden, maar zelfs door een lintdorp ben je zo heen.
Het helpt de elektronische cruisecontrol om zonder heen en weer pendelen snelheden tot 80 km/uur te bereiken door net een iets hogere versnelling dan gebruikelijk te kiezen. De motor rijdt dan vooral op het koppel, zeg zo'n 2500 rpm of zelfs iets lager tot aan V4.
Gezien de voor- en nadelen van ieder systeem kan ik me voorstellen dat je beide - bij voorkeur los van elkaar - wilt gebruiken.
Wat betreft de noodstop: die zal zich vaker en vooral heftiger voordoen bij hogere snelheden, waarbij de elektronische cruisecontrol aan zal staan. Zodra een rem wordt aangeraakt, valt het gas bij een boxer wat bruusk weg en dat helpt goed mee om de motor asap tot stilstand te brengen.
Conclusie:
Een mechanische cruisecontrol kan handiger in het gebruik zijn bij lage snelheden, waarmee gelijkmatiger gereden wordt. Bij hogere snelheden, die ook wat langer worden vastgehouden, voldoet een elektronische cruisecontrol beter. De snelheid wordt heel precies geregeld ongeacht de omstandigheden en iets meer of iets minder gas is eenvoudig te bereiken met een tikje tegen het lipje. Bij een noodstop reageert het systeem automatisch door het gas bruusk af te sluiten, waarna de motorfiets ook door de motor afgeremd wordt.