Pagina 1 van 1
Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 20:36
door AadZ
Twee weken geleden deed de uit-knop van het knipperlicht van mijn R1200RT het niet meer.
Met schrik in het forum gelezen dat het falen van de stuurschakelaar een bekend en terugkerend probleem is. Waar BMW aardig wat aan verdient.
Zelf de handel gedemonteerd om eens te kijken hoe een en ander in elkaar zit.
Knap hoe BMW zoveel knoppen in zo kleine behuizing weet te krijgen.
Zie foto,s.
http://www.mijnalbum.nl/Album=CWSJWZOF#8WJZUMOJ
http://www.mijnalbum.nl/Album=CWSJWZOF#JBT8UZHP
Maar waar ik niet zo enthousiast van ben is de toegepaste techniek. Soort rondgevouwen printplaat met daarop de schakelaars gesoldeerd. Dat soort techniek kan door trillen, verwarming en materiaalspanningen makkelijk tot zogenaamde micro cracks leiden in de printsporen.
Met vergrootglas de printsporen van de knipper uit-knop bekeken. Moeilijk te zien of er in crack in zat vanwege de beschermende transparante lak. Dus daarom de lak voorzichtig weggekrast en met multimeter gechecked. En idd, het verdachte printspoor had een crack in de hoek. Met 15 watt soldeerbout een laagje soldeer op het printspoor aangebracht.
http://www.mijnalbum.nl/Album=CWSJWZOF#7GQF8IKY
Resultaat: probleem opgelost.
Kosten: 0,00€
Nu afwachten of hetzelfde probleem zich in andere printsporen voor gaat doen. Maar op basis van de ervaringen van anderen ga ik ervan uit dat een nieuwe schakelaar ook geen garantie geeft. En nu ik weet hoe eea in elkaar steekt kost het repareren maar 1 uurtje.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 20:47
door Nico4sen
Op zich al knap dat je de behuizing open hebt gekregen. Geen idee hoe ik dat voorelkaar moet krijgen
Ik kan de foto's overigens niet zien...
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 20:51
door AadZ
Heb net url's naar de foto's geplaatst. Hoop dat de link opent.
Lukt me niet om de foto's direct in te voegen.
Graag advies hoe dat moet.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 20:57
door Nico4sen
De linkjes doen het
Als je op het Img knopje klikt ku je de lunk er tussen plaatsen en zijn ze in je post zichtbaar.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 21:03
door AadZ
Had ik gedaan. Maar werkte niet. Daarom er een url van gemaakt.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 21:20
door Wolfs RT
Hier zullen veel lui hier op het forum wat aan hebben
Inderdaad schandalig hoe dit gefabriceerd is.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 27 apr 2014, 23:57
door Inspector Gadget
Er valt inderdaad wel wat af te dingen over de kwaliteiten van de betreffende toeleverancier.
Edoch, deze techniek van "flexibele" print wordt wel vaker in de voertuigtechniek gebruikt, met helaas inderdaad wisselende successen.
Handige reportage in ieder geval! -top-
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 29 apr 2014, 18:03
door Giel
Ziet de stuurschakelaar er hetzelfde uit of werkt die met een ander systeem? Want ik heb iets gelijkaardigs aan de hand met de ruit bediening..
Hartelijke groeten van LT26i aan alle forumleden
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 29 apr 2014, 19:34
door HansD
Mooie reportage en goed om het binnenwerk eens te zien. Knap dat je het probleem zelf hebt gevonden, en ook opgelost. Petje af

Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 29 apr 2014, 20:17
door AadZ
Antwoord op de vraag of de ruit door hetzelfde techniek bedient wordt is ja.
Alle knoppen links zijn gelijk en op de printsporen gesoldeerd.
De knoppen die je aan de buitenkant ziet zijn van kunstof gemaakt. Maar drukken uiteindelijk allemaal een van de drukknopjes in die in het binnenwerk op de printsporen gesoldeerd zijn.
De kans dat een printspoor een micro crack oploopt is vooral afhankelijk van het aantal bochten en buigingen om hoeken.
Wat ik op ons en ander forums in de US, Duitsland en België gelezen heb lijkt mij aan te geven dat het een soort loterij is welk spoor het eerst een crack oploopt.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 29 apr 2014, 20:37
door Inspector Gadget
Let wel, dit is alleen het geval bij de 1200RT's met bouwjaar 2010 e.v.
Bij de 1150RT en de 1200RT zit het systeem anders in- en aan elkaar.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 05 mei 2014, 23:13
door Giel
oke bedankt.
dan zal ik maar wachten tot hij helemaal niet meer werkt, want voorlopig krijg ik hem altijd opnieuw aan de praat door er een tik tegen te geven

Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 06 mei 2014, 10:57
door scan
Giel, even loshalen en flink inspuiten met een contactspray. Droogmaken en weer monteren doet wonderen.
Dat deed ik voorzorghalve elk jaar ook met de 'oude knoppenboel' van mijn vorige motoren.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 09 mei 2014, 09:46
door Giel
straks of morgen eens proberen. contactspray is waarsschijnlijk geen wd40 he?
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 09 mei 2014, 10:43
door scan
Dat is juist. WD40 kan wel eens voor meer ellende zorgen. Blijft ook na drogen een (vettig) residu achter.
Ik gebruikte een anti-corrosion of ignitionspray.
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 21 jul 2014, 11:37
door Winterbiker
Bij mij ook al twee keer stuk
Hoi daar
Ik heb zelf ook nu al twee keer een kapotte schakelaar gehad aan mijn 1200 RT 2010. Beide keren links en steeds de cruisecontrole. Eerste keer begin april (dus vier jaar na aankoop) en de tweede keer nog geen 6 weken later. Weer die CC. Beide keren heeft Molenaar ze om niet vervangen. Daar zegt de monteur dat de kwaliteit van die dingen niet kan tippen aan het oude systeem van de 1150RT. Lastig, maar zolang BMW ze nog onder coulance vervangt, ga ik het niet zelf opentrekken. En ooit zullen ze die Japse techniek toch wel onder de knie krijgen? Tenslotte rijdt elke Honda al sinds jaar en dag probleemloos met die pietepeuterige schakelaartjes. Maar wel knap dat je het zelf voor elkaar gekregen hebt met die kleine printjes. Zelf gebruik ik een koudemiddel om printplaatbreukjes op te sporen.
Groetjes Winterbiker
Re: Stuurschakelaar R1200RT zelf repareren
Geplaatst: 21 jul 2014, 18:14
door JDoubleOP
Pruttel......